September 1 – 20h30: The Blue Notes Tribute Orkestra – R 160 (SA Legacy Jazz)

September 4 – 20h00: Comedy & Jazz Night in Orbit hosted by Kagiso Lediga & The Luyanda Madope Quartet – R 130

September 5 – 20h00: Frank Paco Art Ensemble – R 140 (MOZ Contemporary Jazz)

September 6 – 20h30: Lagos Thursdays – R 140 (Afrobeat)

September 7 – 20h30: Herbie Tsoaeli: Meeting of The Legends Over Time – R 180 (SA Contemporary Jazz)

September 8 – 20h30: Lulama Gaulana Quintet – R 150 (SA Contemporary Jazz)

September 12 – 20h00: Halles Komet – R 150 (NOR/SA Contemporary Jazz)

September 14 – 20h30: Lwanda Gogwana – R 140 (SA Contemporary Jazz)

September 15 – 20h30: Khaya Mahlangu – R 150 (SA Contemporary Jazz)

September 18 – 20h00: Science & Cocktails – R 20 (Scientific presentation followed by SA Jazz)

September 19 – 20h00: Ntuli, Cooper, Reising ft. Marlon Witbooi – R 160 (SWI/SA Contemporary Jazz)

September 20 – 20h30: En Fuego – The Orbit Salsa Band – R 150 (Salsa)

September 21 – 20h30: Ildo Nandja ft. Sphelelo Mazibuko & Bokani Dyer – R 140 (MOZ/SA Contemporary Jazz)

September 22 – 20h30: Shane Cooper presents MABUTA – Entrance: R 150 | Entrance & CD: R 250 (SA Contemporary Jazz)

September 23 – 19h00: BCUC – R 120 (SA Contemporary Jazz)

September 25 – 20h00: Johnny Cradle: Township Proud & Black – R 120 (Alternative/Indie)

September 26 – 20h00: New York Round Midnight Orchestra – R 160 (HOL Contemporary Jazz)

September 28 – 20h30: Andile Yenana presents The Vanguard Sessions – R160 (Contemporary SA Jazz)

September 27 – 20h30: Ernie Smith: Closer – R 150 (SA Contemporary Jazz)

September 29 – 20h30: Andile Yenana presents The Vanguard Sessions – R160 (Contemporary SA Jazz)

September 30 – 16:00: Avataar – R 100 (SA Contemporary Jazz)
September 30 – 17:30: Jam Session Led by Luyanda Madope Quartet – R 50 (SA Contemporary Jazz)


October 2 – 20h00: Comedy & Jazz Night in Orbit hosted by Kagiso Lediga & The Luyanda Madope Quartet – R 130

October 3 – 20h00: Mezza-Ginsburg Ensemble: Convergence CD Launch – R 150 (ITA/SA Contemporary Jazz)

October 4 – 20h30: Lagos Thursdays – R 140 (Afrobeat)

October 5 – 20h30: Dumza Maswana: Celebrating African Song – R 150 (SA Contemporary Jazz)

October 6 – 20h30: Mbuso Khoza – R 140 (SA Contemporary Jazz)

October 10 – 20h00: The Highway Jam Experience – R 120 (SA Contemporary Music)

October 11 – 20h30: The Brother Moves On Plays The BATSUMI Songbook – R 140 (Transatlantic Afrocentric Fusion)

October 13 – 20h30: Victor Masondo: Conversations – R 150 (SA Contemporary Jazz)

October 16 – 20h00: Bombshelter Beast – R 130 (Afrobalkan Skadubhall)

October 17 – 20h00: The Mill – R 160 (SWI/SA Contemporary Jazz)

October 18 – 20h30: The Mill – R 160 (SWI/SA Contemporary Jazz)

October 19 – 20h30: Lex Futshane & The LEXtet – R 140 (SA Contemporary Jazz)

October 23 – 20h00: Muneeb Hermans – R 120 (SA Contemporary Jazz)

October 25 – 20h30: En Fuego – The Orbit Salsa Band – R 150 (Salsa)

October 26 – 20h30: Amandla Freedom Ensemble: Born To Be Black – R 160 (SA Contemporary Jazz)

October 27 – 20h30: Amandla Freedom Ensemble: Born To Be Black – R 160 (SA Contemporary Jazz)

October 30 – 20h00: Science & Cocktails – R 20 (Scientific presentation followed by SA Jazz)

October 31 – 20h00: Tlale Makhene – R140 (SA Contemporary Jazz)

Previously at The Orbit